Amphenol Industrial PT03SE-20-16P
PT03SE-20-16P picture photo
Mfg. Part Number
PT03SE-20-16P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PT03SE-20-16P.pdf
Availability of PT03SE-20-16P
QUANTITY
PT03SE-20-16P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT03SE-20-16P
Internal Part NumberEIS-PT03SE-20-16P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT03SE-20-16P
Related LinksPT03SE, PT03SE-20-16P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT03SE-20-16P Details Description
Related parts for PT03SE-20-16P
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
PHOTODARLINGTON NPN BLK 0805 SMD datasheet.pdf
090III 22P CAP ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
LED AMST-UYBH WM WHT 3100K 4SMD datasheet.pdf
FERRITE CORE P 400NH N48 datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf