Amphenol Industrial PT05A-14-15S
PT05A-14-15S picture photo
Mfg. Part Number
PT05A-14-15S
Brief Description
CONN PLUG 15POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT05A-14-15S.pdf
Availability of PT05A-14-15S
QUANTITY
PT05A-14-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT05A-14-15S
Internal Part NumberEIS-PT05A-14-15S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT05A-14-15S
Related LinksPT05A-, PT05A-14-15S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT05A-14-15S Details Description
Related parts for PT05A-14-15S
SOLDER RMA FLUX 25AWG 63/37 1LB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 44A TO-263 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 260MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 2.74M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
OSC XO 7.3728MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf