Amphenol Industrial PT05A-14-18SW(023)
PT05A-14-18SW(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT05A-14-18SW(023)
Brief Description
CONN PLUG 18POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT05A-14-18SW(023).pdf
Availability of PT05A-14-18SW(023)
QUANTITY
PT05A-14-18SW(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT05A-14-18SW(023)
Internal Part NumberEIS-PT05A-14-18SW(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT05A-14-18SW(023)
Related LinksPT05A-14-, PT05A-14-18SW(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT05A-14-18SW(023) Details Description
Related parts for PT05A-14-18SW(023)
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPST 11A QC datasheet.pdf
UM3024 UNIV MAT 5M CABLE NS1 datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 1.27MM datasheet.pdf
INDCTR LIGHT datasheet.pdf
IND AMB 28V 5/16" SNAP MNT 6"LD datasheet.pdf