Amphenol Industrial PT05A-18-32P
PT05A-18-32P picture photo
Mfg. Part Number
PT05A-18-32P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT05A-18-32P.pdf
Availability of PT05A-18-32P
QUANTITY
PT05A-18-32P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT05A-18-32P
Internal Part NumberEIS-PT05A-18-32P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT05A-18-32P
Related LinksPT05A-, PT05A-18-32P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT05A-18-32P Details Description
Related parts for PT05A-18-32P
LED ALPHANUM .54" 2DGT GREEN CA datasheet.pdf
TVS DIODE 437VWM 772VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 3.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SHIELDED DC MICRO-MIZER datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CABLE OPT 4X10GBPS QSFP 1M datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf