Amphenol Industrial PT05A-18-5P
PT05A-18-5P picture photo
Mfg. Part Number
PT05A-18-5P
Brief Description
CONN PLUG 5POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT05A-18-5P.pdf
Availability of PT05A-18-5P
QUANTITY
PT05A-18-5P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT05A-18-5P
Internal Part NumberEIS-PT05A-18-5P
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert18-5
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT05A-18-5P
Related LinksPT05A, PT05A-18-5P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT05A-18-5P Details Description
Related parts for PT05A-18-5P
RES SMD 0.0OHM JUMPER 1/10W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 7.5A 115V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.05K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 92 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 5A datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC datasheet.pdf