Amphenol Industrial PT05A-22-55P
PT05A-22-55P picture photo
Mfg. Part Number
PT05A-22-55P
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT05A-22-55P.pdf
Availability of PT05A-22-55P
QUANTITY
PT05A-22-55P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT05A-22-55P
Internal Part NumberEIS-PT05A-22-55P
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT05A-22-55P
Related LinksPT05A-, PT05A-22-55P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT05A-22-55P Details Description
Related parts for PT05A-22-55P
FIXED IND 15UH 4.5A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERMINATOR SCSI INTERNAL HD68F datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 6A 53 MOHM TH datasheet.pdf