Amphenol Industrial PT05E-18-30S
PT05E-18-30S picture photo
Mfg. Part Number
PT05E-18-30S
Brief Description
CONN PLUG 30POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT05E-18-30S.pdf
Availability of PT05E-18-30S
QUANTITY
PT05E-18-30S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT05E-18-30S
Internal Part NumberEIS-PT05E-18-30S
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT05E-18-30S
Related LinksPT05E-, PT05E-18-30S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT05E-18-30S Details Description
Related parts for PT05E-18-30S
FERRITE CORE TOROID datasheet.pdf
SW DIP LOW PRO 12 POS GOLD datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 8GB datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 72"L X 30"W datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf