Amphenol Industrial PT05SE-18-32S(023)
PT05SE-18-32S(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT05SE-18-32S(023)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT05SE-18-32S(023).pdf
Availability of PT05SE-18-32S(023)
QUANTITY
PT05SE-18-32S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT05SE-18-32S(023)
Internal Part NumberEIS-PT05SE-18-32S(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT05SE-18-32S(023)
Related LinksPT05SE-18, PT05SE-18-32S(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT05SE-18-32S(023) Details Description
Related parts for PT05SE-18-32S(023)
TERM BLOCK HDR 9POS 135DEG 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 18.2KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 60 PC datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC 2:1 DVI/HDMI 4CH SW 42-TQFN datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P-4POS ENCLOSED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5MM datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 21-28V 2.14A datasheet.pdf