Amphenol Industrial PT05SE-20-39P
PT05SE-20-39P picture photo
Mfg. Part Number
PT05SE-20-39P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT05SE-20-39P.pdf
Availability of PT05SE-20-39P
QUANTITY
PT05SE-20-39P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT05SE-20-39P
Internal Part NumberEIS-PT05SE-20-39P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT05SE-20-39P
Related LinksPT05SE, PT05SE-20-39P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT05SE-20-39P Details Description
Related parts for PT05SE-20-39P
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 24V datasheet.pdf
LED RGB CLEAR 6SMD datasheet.pdf
CAP MICA 820PF 2% 100V 1812 datasheet.pdf
IC DCDC CTRLR BUCK ADJ 32QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS R/A 30GOLD datasheet.pdf
CONN FERRULE MATTE TIN PLATED datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf