Amphenol Industrial PT06A-10-2S(027)
PT06A-10-2S(027) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-10-2S(027)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06A-10-2S(027).pdf
Availability of PT06A-10-2S(027)
QUANTITY
PT06A-10-2S(027) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-10-2S(027)
Internal Part NumberEIS-PT06A-10-2S(027)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert10-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-10-2S(027)
Related LinksPT06A-10, PT06A-10-2S(027) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-10-2S(027) Details Description
Related parts for PT06A-10-2S(027)
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
RACK ECONOMIZER 84.06X22 X30.75" datasheet.pdf
CONN PHONE JACK 3COND DBL CLOSED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES .62 OHM 7W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 525V 10A TO-220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 182 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
PANELSAFE 2 WAY PIN BULK PACK datasheet.pdf
OSCILLATOR SO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf