Littelfuse AK10-076C-12
AK10-076C-12 picture photo
Mfg. Part Number
AK10-076C-12
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 76VWM 140VC AXIAL
Datasheet Download
AK10-076C-12.pdf
Availability of AK10-076C-12
QUANTITY
AK10-076C-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of AK10-076C-12
Internal Part NumberEIS-AK10-076C-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAK10
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)76V
Voltage - Breakdown (Min)85V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp140V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10000A (10kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency6.5nF @ 10kHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AK10-076C-12
Related LinksAK10-0, AK10-076C-12 Datasheet, Littelfuse Distributor
AK10-076C-12 Details Description
Related parts for AK10-076C-12
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 160MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P NON SHORTING datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V datasheet.pdf
CONN HOUSING 3POS FASTIN FASTON datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LOG datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf