Comchip Technology TV15C260J-HF
TV15C260J-HF picture photo
Mfg. Part Number
TV15C260J-HF
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
Datasheet Download
TV15C260J-HF.pdf
Availability of TV15C260J-HF
QUANTITY
TV15C260J-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of TV15C260J-HF
Internal Part NumberEIS-TV15C260J-HF
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)35.63A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV15C260J-HF
Related LinksTV15C2, TV15C260J-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV15C260J-HF Details Description
Related parts for TV15C260J-HF
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED SLIDE SHORT T2 12V RED datasheet.pdf
IC ADC LP 12-BIT 133KSPS 20-DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 2.1M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
750 TB SOCKET RA datasheet.pdf
FUSE 900A 690V AR DIN 2 HSDNH datasheet.pdf