Amphenol Industrial PT06A-10-5S(SR)
PT06A-10-5S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-10-5S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 5POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06A-10-5S(SR).pdf
Availability of PT06A-10-5S(SR)
QUANTITY
PT06A-10-5S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-10-5S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06A-10-5S(SR)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert10-5
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-10-5S(SR)
Related LinksPT06A-1, PT06A-10-5S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-10-5S(SR) Details Description
Related parts for PT06A-10-5S(SR)
SENSOR PRESS DIFF 5CM H2O 4SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 280MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 10POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 56MA 16 OHM SMD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST QFN 4X4 16L datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 4W datasheet.pdf