Amphenol Industrial PT06A-10-6S(025)
PT06A-10-6S(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-10-6S(025)
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06A-10-6S(025).pdf
Availability of PT06A-10-6S(025)
QUANTITY
PT06A-10-6S(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-10-6S(025)
Internal Part NumberEIS-PT06A-10-6S(025)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-10-6S(025)
Related LinksPT06A-10, PT06A-10-6S(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-10-6S(025) Details Description
Related parts for PT06A-10-6S(025)
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR GEAR TOOTH SINGLE 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
GDT 420V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
COLD SHRINK INSULATOR datasheet.pdf
6,8UF 400V 10X16 datasheet.pdf