Amphenol Industrial PT06A-12-4S(023)
PT06A-12-4S(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-12-4S(023)
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06A-12-4S(023).pdf
Availability of PT06A-12-4S(023)
QUANTITY
PT06A-12-4S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-12-4S(023)
Internal Part NumberEIS-PT06A-12-4S(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert12-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-12-4S(023)
Related LinksPT06A-12, PT06A-12-4S(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-12-4S(023) Details Description
Related parts for PT06A-12-4S(023)
RES SMD 182 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POT JOYSTICK 10K OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
FAN AXIAL 25X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 30 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 407MA 1.25 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 56PF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf