Amphenol Industrial PT06A-14-18SW(SR)
PT06A-14-18SW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-14-18SW(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06A-14-18SW(SR).pdf
Availability of PT06A-14-18SW(SR)
QUANTITY
PT06A-14-18SW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-14-18SW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06A-14-18SW(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-14-18SW(SR)
Related LinksPT06A-14, PT06A-14-18SW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-14-18SW(SR) Details Description
Related parts for PT06A-14-18SW(SR)
IC TXRX RS485/422 5V ESD 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 670MA 870 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN HSG 3POS 2.5MM R/A B-IN datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 13POS SINGLE datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf