Amphenol Industrial PT06A-16-26S(SR)
PT06A-16-26S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-16-26S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26 POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
PT06A-16-26S(SR).pdf
Availability of PT06A-16-26S(SR)
QUANTITY
PT06A-16-26S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-16-26S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06A-16-26S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-16-26S(SR)
Related LinksPT06A-16, PT06A-16-26S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-16-26S(SR) Details Description
Related parts for PT06A-16-26S(SR)
IC OPAMP GP 350KHZ 8VSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 76POS 2MM T/H datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
CONN HDR datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf