Amphenol Industrial PT06A-18-11SX(SR)
PT06A-18-11SX(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-18-11SX(SR)
Brief Description
CONN PLUG 11POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06A-18-11SX(SR).pdf
Availability of PT06A-18-11SX(SR)
QUANTITY
PT06A-18-11SX(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-18-11SX(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06A-18-11SX(SR)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-18-11SX(SR)
Related LinksPT06A-18, PT06A-18-11SX(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-18-11SX(SR) Details Description
Related parts for PT06A-18-11SX(SR)
CONN HEADER 10POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG .100 11POS TIN datasheet.pdf
RES 300 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DL 2MM T/H 8AU datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 320MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V 20% BX 1805 datasheet.pdf