Amphenol Industrial PT06A-20-26PW(SR)
PT06A-20-26PW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-20-26PW(SR)
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06A-20-26PW(SR).pdf
Availability of PT06A-20-26PW(SR)
QUANTITY
PT06A-20-26PW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-20-26PW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06A-20-26PW(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert20-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-20-26PW(SR)
Related LinksPT06A-20, PT06A-20-26PW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-20-26PW(SR) Details Description
Related parts for PT06A-20-26PW(SR)
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
FIXED IND 95UH 7A 25 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 267 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
13+13 MALE HORIZ CONN 4.5MM TAIL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 25.0000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.01 UF 10% 630VDC datasheet.pdf