Amphenol Industrial PT06A-20-41S(SR)
PT06A-20-41S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-20-41S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 41 POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
PT06A-20-41S(SR).pdf
Availability of PT06A-20-41S(SR)
QUANTITY
PT06A-20-41S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-20-41S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06A-20-41S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-20-41S(SR)
Related LinksPT06A-20, PT06A-20-41S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-20-41S(SR) Details Description
Related parts for PT06A-20-41S(SR)
KIT STARTER FOR STM32 datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSC TCXO 27.000MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CUSTOM MAT 30X72 WITH 45DEGREE R datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN 37POS F PC 4-40 NUT datasheet.pdf