Amphenol Industrial PT06A-22-21PW(027)
PT06A-22-21PW(027) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-22-21PW(027)
Brief Description
CONN PLUG 21POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06A-22-21PW(027).pdf
Availability of PT06A-22-21PW(027)
QUANTITY
PT06A-22-21PW(027) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-22-21PW(027)
Internal Part NumberEIS-PT06A-22-21PW(027)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-22-21PW(027)
Related LinksPT06A-22-, PT06A-22-21PW(027) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-22-21PW(027) Details Description
Related parts for PT06A-22-21PW(027)
IC VREF SERIES 5V 8CERDIP datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 50.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 5.6K OHM 8SIP datasheet.pdf