Amphenol Industrial PT06A-22-34S(SR)
PT06A-22-34S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-22-34S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 34POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06A-22-34S(SR).pdf
Availability of PT06A-22-34S(SR)
QUANTITY
PT06A-22-34S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-22-34S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06A-22-34S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions34
Shell Size - Insert22-34
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-22-34S(SR)
Related LinksPT06A-22, PT06A-22-34S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-22-34S(SR) Details Description
Related parts for PT06A-22-34S(SR)
CAP ALUM 2200UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1.5A SMA datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 2POS DL GOLD datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE SATA SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 5-SO datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES CHAS MNT 221 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
381 TB PLG SKT RA TMT datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf