Amphenol Industrial PT06A-22-55S(SR)
PT06A-22-55S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-22-55S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55 POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
PT06A-22-55S(SR).pdf
Availability of PT06A-22-55S(SR)
QUANTITY
PT06A-22-55S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-22-55S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06A-22-55S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-22-55S(SR)
Related LinksPT06A-22, PT06A-22-55S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-22-55S(SR) Details Description
Related parts for PT06A-22-55S(SR)
RES SMD 6.8KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
Crystal 19.6608MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC46/X datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
TT130SMC POWER SUPPLY 1/EA datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf