Amphenol Industrial PT06CE-10-98S(470)
PT06CE-10-98S(470) picture photo
Mfg. Part Number
PT06CE-10-98S(470)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06CE-10-98S(470).pdf
Availability of PT06CE-10-98S(470)
QUANTITY
PT06CE-10-98S(470) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CE-10-98S(470)
Internal Part NumberEIS-PT06CE-10-98S(470)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CE-10-98S(470)
Related LinksPT06CE-10, PT06CE-10-98S(470) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CE-10-98S(470) Details Description
Related parts for PT06CE-10-98S(470)
VARISTOR 8V 30A 0603 datasheet.pdf
CONN SPLICE 12-16AWG THRU datasheet.pdf
CAP CER 560PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 10pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf