Amphenol Industrial PT06CE-10-99S(SR)
PT06CE-10-99S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06CE-10-99S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 7POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06CE-10-99S(SR).pdf
Availability of PT06CE-10-99S(SR)
QUANTITY
PT06CE-10-99S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CE-10-99S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06CE-10-99S(SR)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert10-99
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CE-10-99S(SR)
Related LinksPT06CE-1, PT06CE-10-99S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CE-10-99S(SR) Details Description
Related parts for PT06CE-10-99S(SR)
RES SMD 45.3OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 16TSSOP datasheet.pdf
BOARD DEV FOR EPC2015 40V GAN datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LEVEL BICOLOR datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 2" 1MM 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf