Amphenol Industrial PT06CE-12-10S(SR)
PT06CE-12-10S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06CE-12-10S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06CE-12-10S(SR).pdf
Availability of PT06CE-12-10S(SR)
QUANTITY
PT06CE-12-10S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CE-12-10S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06CE-12-10S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CE-12-10S(SR)
Related LinksPT06CE-1, PT06CE-12-10S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CE-12-10S(SR) Details Description
Related parts for PT06CE-12-10S(SR)
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DATASELCT/MUX 2-1 QUAD 16SO datasheet.pdf
IC CAN TXRX FAULT-TOL 14-SOIC datasheet.pdf
LOWER PART FOR BC 161.6 HOUSING datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY OS 3KW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOD CABLE 50FT COILED datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf