Amphenol Industrial PT06CE-14-15S(SR)
PT06CE-14-15S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06CE-14-15S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06CE-14-15S(SR).pdf
Availability of PT06CE-14-15S(SR)
QUANTITY
PT06CE-14-15S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CE-14-15S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06CE-14-15S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CE-14-15S(SR)
Related LinksPT06CE-1, PT06CE-14-15S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CE-14-15S(SR) Details Description
Related parts for PT06CE-14-15S(SR)
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-5 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 50A TO262-3 datasheet.pdf
DIFF. PRESS SENSING HD 1.5M CB datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X8R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X8R 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
TV 53C 53#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
0,47UF 63V 4X7MM 85C 1500H datasheet.pdf