Amphenol Industrial PT06CE-16-23P(SR)
PT06CE-16-23P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06CE-16-23P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 23POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06CE-16-23P(SR).pdf
Availability of PT06CE-16-23P(SR)
QUANTITY
PT06CE-16-23P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CE-16-23P(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06CE-16-23P(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CE-16-23P(SR)
Related LinksPT06CE-1, PT06CE-16-23P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CE-16-23P(SR) Details Description
Related parts for PT06CE-16-23P(SR)
IC TXRX RS232 3.3V W/SD 18SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS R/A GRAY POL B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN R/A HEADER GOLD 48POS datasheet.pdf
RES 33 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 190PO datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 2% 5W 0505 datasheet.pdf