Amphenol Industrial PT06CE-16-23S(SR)
PT06CE-16-23S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06CE-16-23S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 23POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06CE-16-23S(SR).pdf
Availability of PT06CE-16-23S(SR)
QUANTITY
PT06CE-16-23S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CE-16-23S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06CE-16-23S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CE-16-23S(SR)
Related LinksPT06CE-1, PT06CE-16-23S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CE-16-23S(SR) Details Description
Related parts for PT06CE-16-23S(SR)
RES SMD 845K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOD PWR ENT STD PCB 3.0 PNL datasheet.pdf
IC GATE XNOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO220AB datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SOD123W datasheet.pdf
RES 35.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
KIT NEUTRAL 800A UNBONDED datasheet.pdf