Amphenol Industrial PT06CE-20-16S(SR)
PT06CE-20-16S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06CE-20-16S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 16POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06CE-20-16S(SR).pdf
Availability of PT06CE-20-16S(SR)
QUANTITY
PT06CE-20-16S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CE-20-16S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06CE-20-16S(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CE-20-16S(SR)
Related LinksPT06CE-2, PT06CE-20-16S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CE-20-16S(SR) Details Description
Related parts for PT06CE-20-16S(SR)
IC REG BUCK 5V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.41A 120 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf