Amphenol Industrial PT06CE-22-36S(SR)
PT06CE-22-36S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06CE-22-36S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 36POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06CE-22-36S(SR).pdf
Availability of PT06CE-22-36S(SR)
QUANTITY
PT06CE-22-36S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CE-22-36S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06CE-22-36S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions36
Shell Size - Insert22-36
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CE-22-36S(SR)
Related LinksPT06CE-2, PT06CE-22-36S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CE-22-36S(SR) Details Description
Related parts for PT06CE-22-36S(SR)
IC HOTSWAP PWR MGR DUAL 80HTSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4A 25 MOHM SMD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 116W QUAD D 44SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 12POS 2.54MM TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf