Amphenol Industrial PT06CE-22-41PX(SR)
PT06CE-22-41PX(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06CE-22-41PX(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06CE-22-41PX(SR).pdf
Availability of PT06CE-22-41PX(SR)
QUANTITY
PT06CE-22-41PX(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CE-22-41PX(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06CE-22-41PX(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CE-22-41PX(SR)
Related LinksPT06CE-22, PT06CE-22-41PX(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CE-22-41PX(SR) Details Description
Related parts for PT06CE-22-41PX(SR)
POT 500K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.4PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC FPGA 101 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf