Amphenol Industrial PT06CP-18-32S(SR)
PT06CP-18-32S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06CP-18-32S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06CP-18-32S(SR).pdf
Availability of PT06CP-18-32S(SR)
QUANTITY
PT06CP-18-32S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CP-18-32S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06CP-18-32S(SR)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CP-18-32S(SR)
Related LinksPT06CP-1, PT06CP-18-32S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CP-18-32S(SR) Details Description
Related parts for PT06CP-18-32S(SR)
JUMPER-H1505TR/A2015L/X 8" datasheet.pdf
SENSORS MAGNETIC FIELD 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC 4.55V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
UPM KEYED GUIDE PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 0.5A SYNC DIE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
7006935ZB6/ZB8CUSTOMPRTD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 360W datasheet.pdf