Amphenol Industrial PT06E-14-12S(470)
PT06E-14-12S(470) picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-14-12S(470)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS W/SOCKET SOLDER
Datasheet Download
PT06E-14-12S(470).pdf
Availability of PT06E-14-12S(470)
QUANTITY
PT06E-14-12S(470) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-14-12S(470)
Internal Part NumberEIS-PT06E-14-12S(470)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-14-12S(470)
Related LinksPT06E-14, PT06E-14-12S(470) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-14-12S(470) Details Description
Related parts for PT06E-14-12S(470)
IC CIRC SUPERVISORY LP SOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:2 75MHZ 8WSON datasheet.pdf
LED PANEL RED DIFF SNAP-IN datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL SKT MINI XLR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS CABLE PIN CODE X datasheet.pdf