Amphenol Industrial PT06E-14-19S(014)
PT06E-14-19S(014) picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-14-19S(014)
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06E-14-19S(014).pdf
Availability of PT06E-14-19S(014)
QUANTITY
PT06E-14-19S(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-14-19S(014)
Internal Part NumberEIS-PT06E-14-19S(014)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishNickel, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-14-19S(014)
Related LinksPT06E-14, PT06E-14-19S(014) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-14-19S(014) Details Description
Related parts for PT06E-14-19S(014)
MMIC AMP 3V 2.4GHZ SOT363 datasheet.pdf
IC DGTL CAM PWR-SUP 5CH 32TQFN datasheet.pdf
RECEIVER BALANCED 630OHM UNDAMPD datasheet.pdf
TERMINAL RING TONGUE SZ 4 BLUE datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 16POS GOLD SMD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf