Amphenol Industrial PT06E-16-23SW(SR)
PT06E-16-23SW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-16-23SW(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 23POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06E-16-23SW(SR).pdf
Availability of PT06E-16-23SW(SR)
QUANTITY
PT06E-16-23SW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-16-23SW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06E-16-23SW(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-16-23SW(SR)
Related LinksPT06E-16, PT06E-16-23SW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-16-23SW(SR) Details Description
Related parts for PT06E-16-23SW(SR)
CONN RECEPT 8POS FREE HANGING datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 9V OUT datasheet.pdf
SHEET COPPER FOIL 50.8MM SQ 5/PK datasheet.pdf
VARISTOR 108V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf