Amphenol Industrial PT06E-16-23SW
PT06E-16-23SW picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-16-23SW
Brief Description
CONN PLUG 23POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06E-16-23SW.pdf
Availability of PT06E-16-23SW
QUANTITY
PT06E-16-23SW Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-16-23SW
Internal Part NumberEIS-PT06E-16-23SW
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-16-23SW
Related LinksPT06E-, PT06E-16-23SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-16-23SW Details Description
Related parts for PT06E-16-23SW
IC REGISTERED TXRX 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3-PHA 1400V 35A D-63 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 100OHM 80DEG RAD datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
CONN PLUG 9 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
3MM & 5MM LED STANDOFF datasheet.pdf
26 PIN HOOD 1.27MM I/O CONNECTOR datasheet.pdf