Amphenol Industrial PT06E-16-26P(014)
PT06E-16-26P(014) picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-16-26P(014)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06E-16-26P(014).pdf
Availability of PT06E-16-26P(014)
QUANTITY
PT06E-16-26P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-16-26P(014)
Internal Part NumberEIS-PT06E-16-26P(014)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishNickel, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-16-26P(014)
Related LinksPT06E-16, PT06E-16-26P(014) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-16-26P(014) Details Description
Related parts for PT06E-16-26P(014)
REG 12V 1A SWIT 3P-SIP SMT HRZ datasheet.pdf
IC POT QUAD 50K 64POS 24-TSSOP datasheet.pdf
VARISTOR 61V 250A ENCASED datasheet.pdf
RES 100 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
MIC PLUG 21P W/CIRCUIT NUMBER datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
S8 BULB SOCKET BAYONET datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A DL SYNC datasheet.pdf
SEEED MICRO BLE MODULE W/ CORTEX datasheet.pdf
4,7UF 450V 12,5X20 datasheet.pdf