Amphenol Industrial PT06E-20-41S(470)
PT06E-20-41S(470) picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-20-41S(470)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06E-20-41S(470).pdf
Availability of PT06E-20-41S(470)
QUANTITY
PT06E-20-41S(470) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-20-41S(470)
Internal Part NumberEIS-PT06E-20-41S(470)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-20-41S(470)
Related LinksPT06E-20, PT06E-20-41S(470) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-20-41S(470) Details Description
Related parts for PT06E-20-41S(470)
CONN RECEPT BOX MNT 2POS W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
POWER STRIP 19" 15A 6OUT 15'CORD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO263-5 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.0043UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf