Amphenol Industrial PT06E-20-41S
PT06E-20-41S picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-20-41S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06E-20-41S.pdf
Availability of PT06E-20-41S
QUANTITY
PT06E-20-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-20-41S
Internal Part NumberEIS-PT06E-20-41S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-20-41S
Related LinksPT06E-, PT06E-20-41S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-20-41S Details Description
Related parts for PT06E-20-41S
RES ARRAY 7 RES 56K OHM 14SOIC datasheet.pdf
FUSE TELECOM 2A 10.1X2.8MM SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A SMB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
POWER STRIP 42" 20A 7OUT 6'CR datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
COVER HINGED STR 12X12X96" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf