Vishay Semiconductor/Diodes Division SA51AHE3/73
SA51AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SA51AHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO204AC
Datasheet Download
SA51AHE3/73.pdf
Availability of SA51AHE3/73
QUANTITY
SA51AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA51AHE3/73
Internal Part NumberEIS-SA51AHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.1A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA51AHE3/73
Related LinksSA51A, SA51AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA51AHE3/73 Details Description
Related parts for SA51AHE3/73
IC ADC 16BIT DELTA SIG 14-DFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 390MA 6.44 OHM datasheet.pdf
IC FPGA 101 I/O 160PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
FUSE OF2 5A 6 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 585MA 280 MOHM datasheet.pdf