Amphenol Industrial PT06E-22-55S(014)
PT06E-22-55S(014) picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-22-55S(014)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06E-22-55S(014).pdf
Availability of PT06E-22-55S(014)
QUANTITY
PT06E-22-55S(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-22-55S(014)
Internal Part NumberEIS-PT06E-22-55S(014)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishNickel, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-22-55S(014)
Related LinksPT06E-22, PT06E-22-55S(014) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-22-55S(014) Details Description
Related parts for PT06E-22-55S(014)
LED SUPER BRITE YEL T1-3/4 VERT datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 230MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - ASC26H/AE26G/X datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 660MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 32SOJ datasheet.pdf
SWITCH LIMIT WHEEL PLUNG SPDTX2 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 78MM datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.8A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 9.94K OHM 0.15W 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 6PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf