Amphenol Industrial PT06E-22-55S(023)
PT06E-22-55S(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-22-55S(023)
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06E-22-55S(023).pdf
Availability of PT06E-22-55S(023)
QUANTITY
PT06E-22-55S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-22-55S(023)
Internal Part NumberEIS-PT06E-22-55S(023)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-22-55S(023)
Related LinksPT06E-22, PT06E-22-55S(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-22-55S(023) Details Description
Related parts for PT06E-22-55S(023)
SPP 4 SAKT4 datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1.5A TO220 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PLL PROG 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 23POS datasheet.pdf
SWITCH REED SPST-NO 17MM 200V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.450" UNIV datasheet.pdf