Amphenol Industrial PT06E-22-55S(470)
PT06E-22-55S(470) picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-22-55S(470)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS W/SOCKETS SOLDER
Datasheet Download
PT06E-22-55S(470).pdf
Availability of PT06E-22-55S(470)
QUANTITY
PT06E-22-55S(470) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-22-55S(470)
Internal Part NumberEIS-PT06E-22-55S(470)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-22-55S(470)
Related LinksPT06E-22, PT06E-22-55S(470) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-22-55S(470) Details Description
Related parts for PT06E-22-55S(470)
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROMLESS 128QFP datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 17POS datasheet.pdf
IC 4 CH VID DECODER 100 TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 MULTI 100' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CABLE TIE METAL BARB 7.9" datasheet.pdf