Amphenol Industrial PT06J-10-6S(027)
PT06J-10-6S(027) picture photo
Mfg. Part Number
PT06J-10-6S(027)
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06J-10-6S(027).pdf
Availability of PT06J-10-6S(027)
QUANTITY
PT06J-10-6S(027) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06J-10-6S(027)
Internal Part NumberEIS-PT06J-10-6S(027)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06J-10-6S(027)
Related LinksPT06J-10, PT06J-10-6S(027) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06J-10-6S(027) Details Description
Related parts for PT06J-10-6S(027)
ICL 16 OHM 20% 2.9A 11.51MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 200MA 8.63 OHM datasheet.pdf
RES 27.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 70 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 1206 (3216 Metric) datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
SOLDER GAUGE (.021 THK) datasheet.pdf
CONN CIRCULAR SKT 5 POS SMD datasheet.pdf