Littelfuse V660LA80CPX2855
V660LA80CPX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V660LA80CPX2855
Brief Description
VARISTOR 940V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V660LA80CPX2855.pdf
Availability of V660LA80CPX2855
QUANTITY
V660LA80CPX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V660LA80CPX2855
Internal Part NumberEIS-V660LA80CPX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesC-III
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)972V
Varistor Voltage (Typ)1080V (1.08kV)
Varistor Voltage (Max)1188V (1.188kV)
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts660VAC
Maximum DC Volts-
Energy510J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V660LA80CPX2855
Related LinksV660LA8, V660LA80CPX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V660LA80CPX2855 Details Description
Related parts for V660LA80CPX2855
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
CRIMP HEAD SABRE MALE FLAT BLADE datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 7.5A 21.2 MOHM datasheet.pdf