Amphenol Industrial PT06J-10-98S(014)
PT06J-10-98S(014) picture photo
Mfg. Part Number
PT06J-10-98S(014)
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06J-10-98S(014).pdf
Availability of PT06J-10-98S(014)
QUANTITY
PT06J-10-98S(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06J-10-98S(014)
Internal Part NumberEIS-PT06J-10-98S(014)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishNickel, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06J-10-98S(014)
Related LinksPT06J-10, PT06J-10-98S(014) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06J-10-98S(014) Details Description
Related parts for PT06J-10-98S(014)
CONN RCPT 5POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
RES SMD 61.9KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 630MA 500 MOHM datasheet.pdf
IGBT MOD TRENCH PHASE LEG D1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 22.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf