Amphenol Industrial PT06J-18-11P
PT06J-18-11P picture photo
Mfg. Part Number
PT06J-18-11P
Brief Description
CONN PLUG 11POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06J-18-11P.pdf
Availability of PT06J-18-11P
QUANTITY
PT06J-18-11P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06J-18-11P
Internal Part NumberEIS-PT06J-18-11P
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06J-18-11P
Related LinksPT06J-, PT06J-18-11P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06J-18-11P Details Description
Related parts for PT06J-18-11P
TVS DIODE 10VWM 18.8VC DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5.1V +/-15V 40W datasheet.pdf
FUSE 250MA 600V NON STD SLOW datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM YLW/GRN WHT DIFF datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 59.94K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 35POS THRUHL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf