Amphenol Industrial PT06P-10-6S(SR)
PT06P-10-6S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06P-10-6S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06P-10-6S(SR).pdf
Availability of PT06P-10-6S(SR)
QUANTITY
PT06P-10-6S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06P-10-6S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06P-10-6S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06P-10-6S(SR)
Related LinksPT06P-1, PT06P-10-6S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06P-10-6S(SR) Details Description
Related parts for PT06P-10-6S(SR)
CAP ALUM 2200UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.0K OHM 0.175W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 500UF 75V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 7.11MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
LW LCD MON PRIVACY FILTER 19" datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf