Amphenol Industrial PT06P-12-10S(SR)
PT06P-12-10S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06P-12-10S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06P-12-10S(SR).pdf
Availability of PT06P-12-10S(SR)
QUANTITY
PT06P-12-10S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06P-12-10S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06P-12-10S(SR)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C